ZOO Dvůr Králové nad Labem

Kolik vás bude návštěva zoo stát? Žádné strachy! Vstupné do zoo je příjemné, využít můžete zvýhodněných cen pro studenty, skupiny, děti či rodiny. A parkování se u nás neplatí. V ceně vstupného je Galerie obrazů Zdeňka Buriana. V ceně nejsou zážitkové programy.imperdiet nibh feugiat est. Suspendisse mauris. Fusce accumsan mollis eros. Pellentesque a diam sit amet mi ullamcorper vehicula. Integer adipiscing risus a sem. Nullam quis massa sit amet nibh viverra malesuada.

Hospital Kuks

Jedinečný barokní komplex v údolí řeky Labe založený hrabětem F. A. Šporkem (1662-1738). Stavba Kuksu byla zahájena roku 1692 (G. B. Alliprandi).

Nejprve byla vybudována na levém břehu lázeňská část při léčivých pramenech se zámkem a schodištěm. Na pravém břehu byl postaven hospital s kostelem Nejsvětější Trojice a hraběcí hrobkou. Prostor před průčelím kostela a hospitalu zdobí sochy z dílny M. B. Brauna (1684 – 1738), zobrazující alegorie Náboženství a řadu Ctností a Neřestí. Sochařská výzdoba vznikala v letech 1712 – 1731.

V roce 1743 byl do hospitalu uveden řád milosrdných bratří, který se staral o staré a nemocné chovance podle stanov Šporkovy kukské nadace. O bývalé velkorysosti a monumentalitě celého areálu podávají svědectví dokumentární rytiny, ale také zachovaný hospital s barokní lékárnou, kostelem, kaplí, zahradou a s lapidáriem originálů plastik.

Expozice
Barokní komplex, lapidárium soch M. B. Brauna, barokní lékárna, kostel Nejsvětější Trojice, kaple, hrobka, zahrada

Návštěvní doba
duben-červen (denně kromě pondělí): 9.00 – 17.00
červenec, srpen (denně): 9.00 – 17.00
září, říjen (denně kromě pondělí): 9.00 – 17.00 
Po objednání i mimo návštěvní dobu (min. 10 osob).
Polední přestávka na objektu není.
Začátek poslední prohlídky s průvodcem: 17:00

Nahoru

Hrádeček

Pověst o založení hradu Silberstein, zvaného též Břečštejn

Hrad Silberstein začal stavět roku 1056, v prvním roce vlády knížete Spytihněva, urozený pan Wolf Ulstadt.

Jmenovaný se narodil v Achtě, sedm mil od Kolína nad Rýnem, tři roky sloužil na dvoře císaře Jindřicha a do Čech přišel za vlády knížete Břetislava.

U českého knížete sloužil jako písař.

Když kníže Břetislav zemřel, jeho sny a nástupce Spytihněv vyhlásil, že všichni Němci musejí během tří let pod ztrátou hrdla odejít z Čech. Vyhnal i svou vlastní matku.

Pan Wolf musel v té době opustit Prahu a vydal se na cestu do Vratislavi.

Nedaleko Trutnova potkal skupinu šedesáti německých uprchlíků, převážně horníků, s ženami a dětmi. Vzdychali nad svým smutným osudem a říkali mu, že by pracovali třeba jen za kus chleba.

Pan Ulstadt jim na jejich nářky odpověděl :

„Jestliže je tomu tak, pracujte pro mě. Dokud nenajdete zlatou nebo stříbrnou rudu, chlebem vás zaopatřím.“

Horníci souhlasili s jeho návrhem, a tak je odvedl do Trutnova. Od pana z Trautenbergu obdržel úplnou svobodu dolování. Horníky rozdělil do deseti skupin po šesti lidech a vyslal je hledat do hor.

Čtvrtého dne mu přinesli stříbrnou rudu.

Pan Ulstadt děkoval bohu a v místě nálezu otevřel výnosný stříbrný důl. Horníkům zaplatil dobrou mzdu a obdaroval trutnovský špitál a kostel. Vystavěl si hrad Silberstein a knížeti Spytihněvovi daroval stolní náčiní z ryzího stříbra.

Kníže měl z krásných darů velkou radost, udělil panu Ulstadtovi nový erb s černým klínem v červeném poli a změnil mu jméno na Silberstein.

Pan Silberstein se zavázal, že veškeré stříbro bude odevzdávat knížeti, žádal jen, aby mohl z části výtěžků vždy po čtrnácti dnech zaplatit svoje lidi. Kníže ho vybídl, ať vysloví nějaké přání. Tu padl pan Silberstein na kolena a pokorně prosil o to, aby se Němci mohli vrátit zpět do Čech.

Kníže mu na to řekl :

„Jsme velmi vinni a to, co ani moje matka nemohla u mě vyprosit, nyní povoluji.“

Pan Silberstein se s knížetem rozloučil a odcestoval domů.

Němci se poté mohli navracet do Čech a znovu v zemi svobodně pobývat.

Mnozí z nich se usadili na trutnovském a žacléřském panství.

Nahoru